Nagwa uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more about our Privacy Policy.
Start Practicing

Worksheet: Applications of Using the Order of Operations

Q1:

Write a numerical expression that represents the cube of the division of 18 by 6, and then calculate it.

  • A
  • B
  • C
  • D
  • E

Q2:

Chloe is buying a cell phone, earphones, 5 screen protectors, and 7 stickers. Write an expression to represent the total cost. Then calculate how much Chloe paid.

Item Cell Phone Earphones Screen Protector Sticker
Unit Cost $182 $20 $3 $2
  • A , $207
  • B , $233
  • C , $302
  • D , $231
  • E , $274

Q3:

Victoria goes to the library’s used books sale. Paperback books are sold for $16.50 each and hardback books for $33.00. If Victoria buys 5 paperback books and 3 hardback books, how much will she spend?

Q4:

David usually orders four hamburgers and a soda for lunch. If a hamburger costs $6, and a soda costs $3, write an expression to calculate the amount of money he paid for lunch, and then determine that amount.

  • A , $9
  • B , $18
  • C , $33
  • D , $27
  • E , $21

Q5:

Cinema tickets cost $9.98 for adults and $4.00 for children. Write the expression that represents the total cost of 2 adults’ tickets and 6 children’s tickets. Then, find the total cost of the tickets.

  • A , $4.04
  • B , $67.88
  • C , $51.88
  • D , $43.96
  • E , $42.96

Q6:

A store sells milk bottles for $9 and orange juice cartons for $3. If Elizabeth bought 2 milk bottles and an orange juice carton, and Hannah bought 3 milk bottles and 4 orange juice cartons, write the expression that represents the total amount the 2 women spent, and then find that amount.

  • A , $66
  • B , $54
  • C , $60
  • D , $60
  • E , $57

Q7:

Natalie has 5 nickels, 3 quarters, 2 dimes, and 6 pennies. How much money does she have? Use the dollar sign, $, to write the answer.

Q8:

A bookstore sells used books for $4.48 and new books for $6.57. Given that Noah buys 2 used books and 6 new books, write an expression to determine the total cost of the books, and then determine the cost, in dollars.

  • A , $30.46
  • B , $40.02
  • C , $13.74
  • D , $48.38
  • E , $47.38

Q9:

An athlete in training cycles at 15 mph for 3 hours and then walks at 3 mph for another 3 hours. How far do they travel in total?

Q10:

A car is traveling at 40 miles per hour, and a train is traveling at 32 miles per hour in the same direction. How much farther than the train will the car have traveled after 2 hours?

Q11:

A pizzeria charges $3.68 for a slice of pizza and $0.52 for extra toppings. Determine the cost of getting 150 pizzas with extra toppings.

Q12:

Jennifer is making buffalo wings for a potluck of 40 people. Each batch she makes contains 14 wings. So far, she has made seven batches and she wants to make enough for every person attending to have seven wings. Write an expression that represents the number of batches that she still needs to make, and then solve it.

  • A , 182 batches
  • B , 27 batches
  • C , 54 batches
  • D , 13 batches
  • E , 26 batches

Q13:

Chloe is hosting a party. If she has $40, and a bakery sells a dozen muffins for $5.75 and a dozen bagels for $7.39, can she afford 2 dozen muffins and 4 dozen bagels?

  • Ano
  • Byes

Q14:

A flash drive sells for $96.79 at a certain store and for $90.89 at another. If Noah buys a dozen flash drives, determine the amount he could save if he buys them from the second store.

Q15:

The table shows the admission prices to an amusement park.

Admission Prices One-Day Pass Two-Day Pass
Adult $22.90 $26.95
Child (ages 3-9) $13.90 $17.95

What is the total price of two-day passes for two adults and three children?

Q16:

The table shows the prices that Mason found for gel pens. Determine the amount he would save by buying one dozen of the lowest-priced pens instead of one dozen of the highest-priced pens.

Gel Pens Brand A Brand B Brand C Brand D Brand E
Price ($) per Pen 2.87 1.77 2.80 1.90 1.11