Nagwa uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more about our Privacy Policy.

Start Practicing

Worksheet: Dividing by 10

Q1:

Isabella had 30 flowers to put into vases.

She found the number of vases she needed by solving 3 0 ÷ 1 0 .

How many flowers did she put in each vase?

How many vases did she need?

Q2:

Express the following ratio as a unit rate: $136 for 8 books.

Q3:

Express the following ratio as a unit rate: $110 for 10 books.

Q4:

A teacher wants to equally distribute 55 notebooks among 5 students. Complete the equation to find the number of notebooks each student received:

  • A 5 5 ÷ 5 = 5 0
  • B 5 ÷ 5 5 = 1 1
  • C 5 5 ÷ 5 = 6 0
  • D 5 5 ÷ 5 = 1 1

Q5:

A teacher wants to equally distribute 40 notebooks among 4 students. Complete the equation to find the number of notebooks each student received:

  • A 4 0 ÷ 4 = 3 6
  • B 4 ÷ 4 0 = 1 0
  • C 4 0 ÷ 4 = 4 4
  • D 4 0 ÷ 4 = 1 0