Worksheet: Dividing by 3

In this worksheet, we will practice dividing by 3 based on our knowledge of the 3 times table.

Q1:

What is the number that, when divided by 8, gives 3?

Q2:

Ramy used 12 ounces of flour to make the dough for 3 pizzas. How many ounces of flour are needed to make 1 pizza?

Q3:

Elizabeth has 15 chocolates. She wants to put them into boxes that hold 3 chocolates each. How many boxes will she fill?

Q4:

Find the missing number.

Q5:

A girl has 6 LE. The price of one kilogram of bananas is 3 LE. How many kilograms of bananas can she buy?

Q6:

Aya wants to put these 12 blocks into groups so that there are 3 blocks in each group.

Which of these is equal to the number of groups she will have?

  • A
  • B
  • C
  • D

How many groups will there be?

Q7:

Given that Benjamin bought 3 notebooks and paid 27 LE, find the price of each notebook.

Q8:

A piece of land was divided equally among 3 farmers. Given that the area of the land was 24 feddans, find the share of each farmer.

Q9:

Divide into 3 groups.

Q10:

18 children are lined up in 3 rows. How many children are in each row?

Q11:

A boy paid 12 LE to buy 3 toys of the same type. What is the price of one toy?

Q12:

A number, when multiplied by 3, gives 18. Complete the equation to find the number: ÷ = .

  • A 1 8 ÷ 3 = 7
  • B 1 8 ÷ 3 = 5
  • C 1 8 ÷ 3 = 8
  • D 1 8 ÷ 3 = 6

Nagwa uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more about our Privacy Policy.