Nagwa uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more about our Privacy Policy.

Start Practicing

Worksheet: Multistep Multiplication Word Problems

Q1:

A family buys 3 kilograms of bananas, 8 kilograms of apples, and 7 kilograms of oranges every month. One kilogram of bananas costs 13 LE, of apples costs 17 LE, and of oranges costs 5 LE. How much do they spend on fruit each month?

Q2:

A girl had 151 LE. She bought a dress for 52 LE and then bought 7 books for 11 LE each. How much money is left?

Q3:

A girl bought 10 pencils for 20 LE each. Then she bought 10 rubbers for 10 LE each. If she started with 800 LE, how much does she have left?

Q4:

A class of 24 students were asked to make paper snowflakes to decorate the school in winter. Each student made 14 snowflakes and their teacher made 35.

Select the correct equation, where π‘₯ is the total number of snowflakes.

  • A ( 3 5 Γ— 1 4 ) + 2 4 = π‘₯
  • B ( 2 4 Γ— 3 5 ) + 1 4 = π‘₯
  • C 2 4 + 1 4 + 3 5 = π‘₯
  • D ( 2 4 Γ— 1 4 ) + 3 5 = π‘₯
  • E 2 4 Γ— 1 4 = π‘₯

How many snowflakes did they make?

Q5:

The area of square 𝐴 is 18 meters by 18 meters, and the area of square 𝐡 is 71 square meters. How much greater is the area of square 𝐴 than the area of square 𝐡 ?

Q6:

David bought a jacket for 801 pounds and 4 books that cost 93 pounds each. Find the total amount of money he spent.

Q7:

Emma has 85 apples and Chloe has 25 apples. If a bag holds 5 apples, how many bags are needed to hold all the apples?

Q8:

A grocer has a sack that contains 31 kg of sugar. He sold 2 bags, where each bag weighed 7 kg. How many kilograms of sugar are left in the sack?

Q9:

A shopkeeper has 8 boxes of soap, and each box contains 68 bars. If he sells 385 bars of soap, how many are left?

Q10:

There are 52 cards in a pack. Liam tipped out 3 packs of cards to build card towers. Afterwards, he could only find 131 cards. How many cards are missing?

Q11:

42 children were at a birthday party. Every child was given 8 candies and they each ate one candy and saved the rest for later. How many of the candies have NOT been eaten?

Q12:

A fruit vendor has 4 boxes containing 121 red apples each and 9 boxes containing 91 yellow apples each. How many apples does the vendor have?

Q13:

A family of 3 eats 6 kilograms of fish each week. One kilogram of fish costs 35 LE. How much do they spend on fish in four weeks?

Q14:

One kilogram of meat costs 86 LE and one litre of juice costs 800 piasters. How much do 10 kg of meat and 13 litres of juice cost?

  • A 1 198 LE
  • B756 LE
  • C 1 038 LE
  • D964 LE
  • E860 LE

Q15:

Butane produces 3 2 6 0 Btu per cubic foot. If a company burns 7 3 4 5 cubic feet of butane, how much thermal energy does it produce in Btu?

  • A 2 4 3 6 1 1 2 0 Btu
  • B 2 7 5 6 1 2 0 0 Btu
  • C 2 1 5 4 8 2 3 0 Btu
  • D 2 3 9 4 4 7 0 0 Btu
  • E 7 1 0 6 4 9 0 0 0 Btu

Q16:

Jennifer bought 9 packets containing 14 balloons each to decorate for a party. During the party, 12 of the balloons popped.

How many balloons did she buy?

How many balloons did NOT pop?

Q17:

Given that a girl bought 5 kg of oranges for 7 p o u n d s each and 2 kg of bananas for 2 p o u n d s each, how much did she pay?

Q18:

A man had a 100-pound note and 6 one-pound coins. He bought four toys for 6 p o u n d s , 1 0 p o u n d s , 2 p o u n d s , and 3 p o u n d s . How much money is left?

Q19:

There are 8 tables with 6 bags on each one of them, and each bag contains 4 pencils. Find the total number of pencils.

Q20:

A family of 8 eats 9 kilograms of bananas, 2 kilograms of apples, and 4 kilograms of oranges every month. Per kilogram, the price is 2 LE for oranges, 9 LE for apples, and 7 LE for bananas. How much do they spend on fruit each month?

Q21:

Ronaldo bought 5 kilograms of green beans for 10 pounds per kilogram. He bought 3 kilograms of apples for 6 pounds per kilogram. How much did he pay in total?

Q22:

Francisco bought 5 kg of mangoes, which cost 7 LE/ kg, and 2 kg of bananas, which cost 9 LE/ kg. How much did he pay?

Q23:

The table shows the number and prices of home appliances in a store. Calculate the total price of all the appliances in the store.

Appliance Number of Appliances Price of One Unit
Fridge 10 4 000
Fan 10 800
Coffee Maker 10 700
Heater 25 500
Blender 25 300
  • A 6 3 0 0 p o u n d s
  • B 8 0 p o u n d s
  • C 5 5 0 0 0 p o u n d s
  • D 7 5 0 0 0 p o u n d s

Q24:

In one day, Jacob can decorate 17 cakes and Chloe can decorate 19.

Pick the best estimate for the number of cakes they can decorate in 5 days.

  • A30
  • B100
  • C80
  • D200
  • E300

Q25:

Given that one notebook costs 5 LE, and one book costs 10 LE, find the price of 10 notebooks and 10 books.