Worksheet: Order of Operations: The Four Operations

In this worksheet, we will practice solving problems with two operations by knowing that we multiply and divide before we add and subtract.

Q1:

Evaluate 10×110.

Q2:

Evaluate 2+1×2.

Q3:

Evaluate 2×11.

Q4:

Explain the relationship between 217×46 and 96+217×46.

  • AThe value of 217×46 is 96 times than that of 96+217×46.
  • BThe value of 217×46 is 96 less than that of 96+217×46.
  • CThe value of 217×46 is 6 less than that of 96+217×46.
  • DThe value of 217×46 is 96 more than that of 96+217×46.
  • EThe value of 217×46 is 90 more than that of 96+217×46.

Q5:

Calculate 1+4÷2×3.

Q6:

Calculate 4+21÷2.

  • A92
  • B56
  • C112
  • D52

Q7:

Evaluate 62×2.

Q8:

Calculate the following: 12÷4×3.

Q9:

Calculate 32÷4×2.

  • A12
  • B2
  • C5
  • D18

Q10:

Calculate 4×2+35.

Q11:

Calculate the following: 5×8+6÷2.

Q12:

Calculate the following: 7+2×2.

Q13:

Calculate the following: 9×7+5×3.

Q14:

15 pens are distributed among eight children. Complete the equation to find the number of pens that each child gets and the number of remaining pens: 15=×8+.

  • A8, 7
  • B8, 34
  • C1, 34
  • D1, 7

Q15:

Find 47+3760.

Q16:

The table shows the prices of different kitchenware and the number of each one. Determine an expression to calculate their total cost, and evaluate it.

ItemCost Per ItemNumber of Items Needed
Frying Pans$47
Knives$93
Dishes$36
  • A7×4+3×96×3, 37
  • B7×9+3×4+6×3, 93
  • C7×9+3×46×3, 57
  • D7×4+3×9+6×3, 297
  • E7×4+3×9+6×3, 73

Q17:

A store sells milk bottles for $9 and orange juice cartons for $3. If Elizabeth bought 2 milk bottles and an orange juice carton, and Hannah bought 3 milk bottles and 4 orange juice cartons, write the expression that represents the total amount the 2 women spent, and then find that amount.

  • A2×9+3+3×9+4×3, $60
  • B9+2×3+3×9+4×3, $54
  • C2×9+3×9+4×3, $57
  • D2×9+3+4×9+3×3, $66
  • E9+2×3+4×9+3×3, $60

Q18:

Matthew and a group of 2 friends went to an amusement park. At a certain point in the day, each one bought a pretzel for $14, dipping sauce for $1, and a soda for $5. Write an expression for the total cost of the snacks, and then determine the total cost.

  • A2×14+3×1+3×5, $46
  • B3×14+2×1+3×5, $59
  • C2×14+2×1+2×5, $40
  • D3×14+3×1+3×5, $60
  • E3×14+3×1+2×5, $55

Q19:

Evaluate 33×5÷3.

Q20:

Evaluate 21+56÷2.

Q21:

Evaluate 84÷14÷3.

Q22:

What is the correct order of operations to solve 30+11÷15×3?

  • Aaddition, multiplication, division
  • Bmultiplication, addition, division
  • Cdivision, multiplication, addition

Q23:

Evaluate 40÷1+33×7+75.

Q24:

Using the standard order of operations, which of the following calculations would you complete first when evaluating 5+9+10+16÷4?

  • A16÷4
  • B9+10
  • C5+9
  • D5+16
  • E10+16

Q25:

Calculate the following: 12÷2+43+9×9.

Nagwa uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more about our Privacy Policy.