Worksheet: Multiplying by 12

In this worksheet, we will practice modeling multiplication by 12 and reciting the times table of 12 up to 12×12.

Q1:

David is baking his signature pizzas for a fair. He divides each pizza into 12 equal slices. If each slice costs $0.30 to make, and he sold 5 pizzas at $1.20 per slice, how much money will he make?

Q2:

Matthew is baking his signature pizzas for a fair. He divides each pizza into 12 equal slices. If each slice costs $0.35 to make, and he sold 8 pizzas at $1.25 per slice, how much money will he make?

Q3:

Use the number line to find the result of 4×12.

Q4:

Fill in the blank: 3×12=.

Q5:

In the figure shown, each row is 12 more than the previous one.

Find the result of the following:

Find the result of the following:

Q6:

If we know that 2×12=24, find 4×12.

Q7:

If you know that 2×12=24, find 3×12.

Q8:

Use the following diagram to find 12×3.

Q9:

To calculate 2×12, Olivia counted up in 12s from 0 twice and got 24. Follow Olivia’s method of counting up in 12s to calculate 1×12.

Q10:

There are 12 marbles in one group. Find the multiplication expression that could be used to find the number of marbles in 2 groups.

  • A10×2
  • B12×3
  • C12×12
  • D12×2

How many marbles are there in 2 groups?

Q11:

Mason knows the answer to 2×10.

Tell him what number to add to 2×10 to get the answer to 2×12.

What is 2×12?

Q12:

Find the missing numbers in this table.

  • A24, 84
  • B24, 72
  • C36, 84
  • D36, 72

Q13:

Find 12×2.

Nagwa uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more about our Privacy Policy.