Worksheet: Unit Rate

In this worksheet, we will practice finding a unit rate and using it to solve problems in the real world.

Q1:

Runner A travels 75 meters in 13 seconds. Runner B travels 88 meters in 0.4 minutes. Which runner is faster?

  • ARunner A
  • BRunner B

Q2:

Which of these is the correct definition for the rate?

  • A The rate is the ratio between two quantities with the same unit.
  • B The rate is the ratio between two quantities with different units.

Q3:

Determine the unit rate for the following situation: William earns $360 in 40 hours.

Q4:

A student uses 42 sheets of card to make 3 equal-sized cubes. How many sheets do they use for each cube?

Q5:

Given that a factory produces 7,500 cans of juice in 5 hours, what is its average rate of production in cans/hour?

Q6:

Machine A produces 129 m of cloth in 3 hours. Machine B produces 121 m of the same cloth in 5 and a half hours. Which machine has the faster production rate?

  • AMachine A
  • BMachine B

Q7:

Factory A produces 3,000 bars of soap in 7 1 2 hours. Factory B produces 5,500 similar bars of soap in 2 1 2 hours. Which factory produces more bars of soap per hour?

  • AFactory B
  • BFactory A

Q8:

If Amelia drinks 35 glasses of juice per week, then how many glasses of juice per day would that be, on average?

Q9:

Given that a water faucet leaks 7,800 liters of water in 5 hours, find the leakage rate per minute.

  • A 1 2 6 L/min
  • B 26 L/min
  • C 1,560 L/min
  • D 2 L/min
  • E 1 2 L/min

Q10:

Michael drove 244 km in 4 hours. Giving your answer correct to one decimal place, what is his average speed in km/h?

Q11:

If a runner ran 13 miles in 2 hours at a constant rate, how many miles did she run per hour?

Q12:

A car uses 10 liters of fuel to travel 50 km. What is the car’s fuel consumption rate in litres per kilometre?

  • A 5 L/km
  • B 0.4 L/km
  • C 0.2 L/km
  • D 40 L/km

Q13:

The parking fees of a parking lot are $5 for 25 hours and $10 for 50 hours. Determine, to the nearest cent, the cost per hour.

Q14:

A ship uses 512 liters of fuel to travel 18 km. Another ship uses 855 liters of the same fuel to travel 40 km. Which ship consumes less fuel per km?

  • Athe first ship
  • Bthe second ship

Q15:

Given that a tractor ploughs 200 acres in 20 hours, calculate the number of acres it would plough in 2 hours at the same rate.

Q16:

A car consumes 33 liters of gasoline to travel 858 km. How many liters will it consume at the same rate in traveling 1,300 km?

Q17:

William drives 233 km in 6 hours. Giving your answer correct to two decimal places, at this rate, how long would it take him to drive 398 km?

Q18:

Anthony was offered $4,035 annually for a lifeguard job on weekends. Determine his monthly rate of pay.

Q19:

Express the following ratio as a unit rate, rounding to the nearest hundredth: 10 batteries in 6 months.

Q20:

Determine the unit rate for a group of 990 people who went to the park between the hours of 9:00 and 11:00 am.

Q21:

Jennifer traveled 1,632 miles in 4 days. Determine the unit rate that represents the average miles she traveled per day during her trip.

Q22:

Express, to the nearest hundredth, the following ratio as a unit rate: 1,210 gallons in 20 days.

Q23:

Which of the following rates can be classified as a unit rate?

  • A$42 for 6 cards
  • B$3.80 for 1 gallon of water
  • C 90 miles per 30 hours
  • D$2.40 for 4 oranges
  • E30 pages in 45 minutes

Q24:

A family spends 560 LE in 2 days. If they spend the same amount each day, how much would they spend in 1 day?

Q25:

The grocery store sells a dozen doughnuts for $ 5 . 5 2 . How much does one doughnut cost?

Nagwa uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more about our Privacy Policy.