Nagwa uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more about our Privacy Policy.
Start Practicing

Worksheet: Unit Rate

Q1:

Which of these is the correct definition for the rate?

  • A The rate is the ratio between two quantities with different units.
  • B The rate is the ratio between two quantities with the same unit.

Q2:

Determine the unit rate for the following situation: William earns $360 in 40 hours.

Q3:

If a runner ran 13 miles in 2 hours at a constant rate, how many miles did she run per hour?

Q4:

A car uses 10 liters of fuel to travel 50 km. What is the car’s fuel consumption rate in L/km?

  • A 40 L/km
  • B 5 L/km
  • C 0.4 L/km
  • D 0.2 L/km

Q5:

The parking fees of a parking lot are $5 for 25 hours and $10 for 50 hours. Determine, to the nearest cent, the cost per hour.

Q6:

A student uses 42 sheets of card to make 3 equal-sized cubes. How many sheets do they use for each cube?

Q7:

Given that a factory produces 7 500 cans of juice in 5 hours, what is its average rate of production in cans/hour?

Q8:

Runner A travels 75 meters in 13 seconds. Runner B travels 88 meters in 0.4 minutes. Which runner is faster?

  • ARunner A
  • BRunner B

Q9:

A ship uses 512 litres of fuel to travel 18 km. Another ship uses 855 litres of the same fuel to travel 40 km. Which ship consumes less fuel per km?

  • Athe second ship
  • Bthe first ship

Q10:

Machine A produces 129 m of cloth in 3 hours. Machine B produces 121 m of the same cloth in 5 and a half hours. Which machine has the faster production rate?

  • AMachine A
  • BMachine B

Q11:

Factory A produces 3 000 bars of soap in 7 1 2 hours. Factory B produces 5 500 similar bars of soap in 2 1 2 hours. Which factory produces more bars of soap per hour?

  • AFactory B
  • BFactory A

Q12:

If Amelia drinks 35 glasses of juice per week, then how many glasses of juice per day would that be, on average?

Q13:

Given that a water faucet leaks 7 800 liters of water in 5 hours, find the leakage rate per minute.

  • A 1 560 L/min
  • B 1 2 6 L/min
  • C 2 L/min
  • D 26 L/min
  • E 1 2 L/min

Q14:

Given that a tractor ploughs 200 acres in 20 hours, calculate the number of acres it would plough in 2 hours at the same rate.

Q15:

A car consumes 33 litres of gasoline to travel 858 km. How many litres will it consume at the same rate in travelling 1 300 km?

Q16:

Carlos drives 233 km in 6 hours. Giving your answer correct to two decimal places, at this rate, how long would it take him to drive 398 km?

Q17:

Anthony was offered $4 035 annually for a lifeguard job on weekends. Determine his monthly rate of pay.

Q18:

Express the following ratio as a unit rate, rounding to the nearest hundredth: 10 batteries in 6 months.

Q19:

Determine the unit rate for a group of 990 people who went to the park between the hours of 9:00 and 11:00 am.

Q20:

Jennifer traveled 1 632 miles in 4 days. Determine the unit rate that represents the average miles she traveled per day during her trip.

Q21:

Express, to the nearest hundredth, the following ratio as a unit rate: 1 530 gallons in 15 days.

Q22:

Which of the following rates can be classified as a unit rate?

  • A$2.40 for 4 oranges
  • B$42 for 6 cards
  • C 90 miles per 30 hours
  • D$3.80 for 1 gallon of water
  • E30 pages in 45 minutes

Q23:

A family spends 560 LE in 2 days. If they spend the same amount each day, how much would they spend in 1 day?

Q24:

The grocery store sells a dozen doughnuts for $ 5 . 5 2 . How much does one doughnut cost?

Q25:

True or False: A unit rate compares a certain quantity to one unit of another quantity.

  • Atrue
  • Bfalse