Worksheet: Unit Rate

In this worksheet, we will practice finding a unit rate and using it to solve problems in the real world.

Q1:

Which of these is the correct definition for the rate?

  • AThe rate is the ratio between two quantities with different units.
  • BThe rate is the ratio between two quantities with the same unit.

Q2:

Determine the unit rate for the following situation: Jacob earns $360 in 40 hours.

Q3:

A student uses 42 sheets of card to make 3 equal-sized cubes. How many sheets do they use for each cube?

Q4:

Given that a factory produces 7,500 cans of juice in 5 hours, what is its average rate of production in cans per hour?

Q5:

If Mia drinks 35 glasses of juice per week, then how many glasses of juice per day would that be, on average?

Q6:

Given that a water tap leaks 36 liters of water in 5 hours, find the leakage rate per minute.

  • A325 L/min
  • B813 L/min
  • C180 L/min
  • D715 L/min
  • E536 L/min

Q7:

Michael drove 244 km in 4 hours. Giving your answer correct to one decimal place, what is his average speed in km/h?

Q8:

If a runner ran 13 miles in 2 hours at a constant rate, how many miles did she run per hour?

Q9:

A car uses 10 liters of fuel to travel 50 km. What is the car’s fuel consumption rate in liters per kilometer?

Q10:

The parking fees of a parking lot are $5 for 25 hours and $10 for 50 hours. Determine, to the nearest cent, the cost per hour.

Q11:

A car consumes 33 liters of gasoline to travel 858 km. How many liters will it consume at the same rate in traveling 1,300 km?

Q12:

Noah was offered $4,035 annually for a lifeguard job on weekends. Determine his monthly rate of pay.

Q13:

Express the following ratio as a unit rate, rounding to the nearest hundredth: 10 batteries in 6 months.

Q14:

Determine the unit rate for a group of 990 people who went to the park between the hours of 9:00 and 11:00 am.

Q15:

Elizabeth traveled 1,632 miles in 4 days. Determine the unit rate that represents the average miles she traveled per day during her trip.

Q16:

Express, to the nearest hundredth, the following ratio as a unit rate: 1,210 gallons in 20 days.

Q17:

Which of the following rates can be classified as a unit rate?

  • A$42 for 6 cards
  • B30 pages in 45 minutes
  • C$3.80 for 1 gallon of water
  • D$2.40 for 4 oranges
  • E90 miles per 30 hours

Q18:

A family spends 560 LE in 2 days. If they spend the same amount each day, how much would they spend in 1 day?

Q19:

The grocery store sells a dozen doughnuts for $5.52. How much does one doughnut cost?

Q20:

True or False: A unit rate compares a certain quantity to one unit of another quantity.

  • Atrue
  • Bfalse

Q21:

Elizabeth is going on vacation. She has asked a friend to look after her cat during her absence, so she needs to buy cat food in advance. She has noticed that a 3-kilogram pack of food lasts about 2 months (60 days). How much does the cat eat per day?

Q22:

A photographer charges $180 an hour. How much do they charge per minute?

  • A$3 per minute
  • B$2 per minute
  • C$7.50 per minute
  • D$4 per minute
  • E$6 per minute

Q23:

A piece of 3 cm3 of wood weighs 2.4 g. Given that the mass of a piece of wood is proportional to its volume, what is the unit rate of this proportional relationship (i.e., the density of the wood)?

  • A8 g/cm3
  • B7.2 g/cm3
  • C0.8 g/cm3
  • D0.2 g/cm3
  • E1.25 g/cm3

Choose, from the following, three points of the graph of the mass of a piece of this type of wood against its volume.

  • A(0,0),(1,8),(3,24)
  • B(0,0),(1,7.2),(3,21.6)
  • C(0,0),(0.8,1),(2.4,3)
  • D(0,0),(1,0.2),(3,0.6)
  • E(0,0),(1,0.8),(3,2.4)

Q24:

If four cups of coffee cost $10.80, how much of a cup of coffee could you buy with one dollar?

  • A1027 of a cup per dollar
  • B554 of a cup per dollar
  • C2710 cups per dollar
  • D545 of a cup per dollar
  • E1017 of a cup per dollar

Q25:

Daniel buys 6 apples for $0.82. What is the cost of one apple?

Nagwa uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more about our Privacy Policy.