Nagwa uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more about our Privacy Policy.
Start Practicing

Worksheet: Multiplying by 3

Q1:

Use the array to find the missing number.

Q2:

What is ?

Q3:

What is ?

Q4:

What is ?

Q5:

What is ?

Q6:

What is ?

Q7:

What is ?

Q8:

If one liter of water is enough to fill 6 glasses, determine how many glasses can be filled using 3 liters of water.

Q9:

If there are 3 pieces of cheese in a box, how many pieces are there in 7 boxes?

Q10:

A box of colored pens has 3 pens. How many pens are there in 9 boxes?

  • A45 pens
  • B27 pens
  • C18 pens
  • D36 pens

Q11:

Molly is buying gnomes for her garden. Each gnome costs $9. She spent $27 in total.

Which model will help you find how many gnomes she bought?

  • A
  • B
  • C
  • D

Which of these equations describes how many gnomes she bought?

  • A
  • B
  • C

How many gnomes did she buy?

Q12:

A woman bought 3 bags of oranges, where each bag weighed kilograms. How many kilograms of oranges did she buy?

Q13:

A man works 8 hours a day. In one week he had three days off, how many hours did he work that week?

Q14:

Given that a flower has 3 petals, how many petals do 5 flowers have?

Q15:

The desks in a classroom are arranged in 3 lines. If there are 8 desks in each line, how many desks are in the classroom?

Q16:

How many wings do 3 birds have?