Worksheet: Dividing Decimals by One-Digit Numbers

In this worksheet, we will practice dividing a decimal by a one-digit whole number using methods such as long or short division.

Q1:

What is 151.3÷100?

Q2:

61.974÷66=.

Q3:

Jacob and five neighborhood friends were buying a trampoline that costs $456.24. If the cost is divided equally among them, how much will each person pay?

Q4:

A car uses one liter of gas to travel 10 kilometers. How many liters of gas will be used on a journey of 676.8 kilometers?

Q5:

What is 393.13÷10?

Q6:

Complete the figure shown.

  • A86, 2.23
  • B0.869, 2.23
  • C86, 223
  • D0.869, 223

Q7:

Complete the figure shown.

  • A0.00787, 3,120
  • B787, 3,120
  • C0.00787, 0.0312
  • D787, 0.0312

Q8:

Calculate 9.454÷29.

Q9:

A 12.5-ounce bottle of olive oil contains 25 servings. What is the size of a single serving?

Q10:

Michael pays $826.36 per year for a gym membership. Suppose he makes 4 equal payments a year. Determine the amount he pays every three months.

Q11:

A bag of 12 lollipops costs $5.20. Determine, to the nearest cent, the cost of each lollipop.

Q12:

Isabella bought 4 yards of fabric for $8.54. Later, she realized that she needs 2 more yards. How much will she pay for the extra yards?

Q13:

Calculate 992.1÷92, rounding your answer to the nearest hundredth.

Q14:

Daniel spends $1,050.69 each month for rent and supplies to run his deli. If he charges $17 for a salad, determine, to the nearest whole number, how many salads must be served in order to cover the monthly expenses.

Q15:

Determine the number of 1.5-foot pieces that can result from cutting four27-foot trunks.

Q16:

÷7=4.7.

Q17:

Complete the figure shown.

  • A0.00854, 4,620
  • B853, 4,620
  • C0.00854, 0.0462
  • D853, 0.0462

Q18:

A bag of 12 lollipops costs $5.90. Determine, to the nearest cent, the cost of each lollipop.

Nagwa uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more about our Privacy Policy.