Lesson Worksheet: Using Money Mathematics

In this worksheet, we will practice comparing the amount of a collection of notes and coins to the price of an object and deciding whether it is sufficient to buy it or not.

Q1:

Naser has these bills and coins. Can he buy the toy?

  • AYes
  • BNo

Q2:

Which of these amounts is enough to buy the pizza?

  • A(B)
  • B(A)

Practice Means Progress

Boost your grades with free daily practice questions. Download Nagwa Practice today!

scan me!

Nagwa uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more about our Privacy Policy.