Nagwa uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more about our Privacy Policy.
Start Practicing

Worksheet: Finding the Value of an Expression Using the Order of Operations

Q1:

Calculate the following: .

Q2:

Calculate the following: .

Q3:

Calculate the following: .

Q4:

Evaluate .

Q5:

Evaluate .

Q6:

Evaluate .

Q7:

Calculate the following: .

Q8:

Evaluate .

Q9:

Complete:

Q10:

Calculate .

Q11:

Calculate .

Q12:

Calculate .

Q13:

Calculate .

  • A67
  • B71
  • C63
  • D49

Q14:

Calculate .

Q15:

A store sells posters for $45 each and picture frames for $48 each. Write an expression that shows the total cost of 5 posters and 5 frames, and then find the total cost for 5 framed posters.

  • A, $177
  • B, $15
  • C, $465
  • D, $273
  • E, $285

Q16:

When Steven was 14, his dad took him and his younger sister to a football match. The tickets were $29 for adults and $25 for children under 18 years. Write the expression that represents the total cost of the tickets, and then calculate it.

  • A, 112
  • B, 104
  • C, 79
  • D, 54
  • E, 83

Q17:

Judy is buying a cell phone, earphones, 5 screen protectors, and 7 stickers. Write an expression to represent the total cost. Then calculate how much Judy paid.

ItemCell PhoneEarphonesScreen ProtectorSticker
Unit Cost$182$20$3$2
  • A, $274
  • B, $302
  • C, $231
  • D, $207
  • E, $233

Q18:

Suppose a group of friends orders 4 pizzas, 2 servings of garlic bread, and 5 servings of BBQ wings. Write an expression that can be used to find the amount of change they would receive from $85. Then calculate the amount of change.

ItemPizzaGarlic BreadBBQ Wings
Cost$13$2$3
  • A, $68
  • B, $52
  • C, $14
  • D, $36
  • E, $71

Q19:

Zachary and a group of 2 friends went to an amusement park. At a certain point in the day, each one bought a pretzel for $14, dipping sauce for $1, and a soda for $5. Write an expression for the total cost of the snacks, and then determine the total cost.

  • A, $59
  • B, $46
  • C, $60
  • D, $55
  • E, $40

Q20:

A store sells milk bottles for $9 and orange juice cartons for $3. If Heather bought 2 milk bottles and an orange juice carton, and Emma bought 3 milk bottles and 4 orange juice cartons, write the expression that represents the total amount the 2 women spent, and then find that amount.

  • A, $57
  • B, $60
  • C, $60
  • D, $66
  • E, $54

Question Videos