Nagwa uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more about our Privacy Policy.
Start Practicing

Worksheet: Writing and Evaluating Polynomial Expressions

Q1:

Write, in the simplest form, an expression that represents the perimeter of the given triangle.

  • A
  • B
  • C
  • D
  • E

Q2:

The figure below shows a rectangle whose length is 7 cm and width is cm. If its perimeter is cm, write a formula for in terms of and find the perimeter when is 4 cm.

  • A, 28 cm
  • B, 22 cm
  • C, 11 cm
  • D, 22 cm

Q3:

The figure below shows a rectangle whose length is 3 cm and width is cm. If its perimeter is cm, write a formula for in terms of and find the perimeter when is 2 cm.

  • A, 6 cm
  • B, 10 cm
  • C, 5 cm
  • D, 10 cm

Q4:

Find an expression for the area of the shaded region in the figure below.

  • A
  • B
  • C
  • D
  • E

Q5:

Write an expression for the total area of the rectangle.

  • A square units
  • B square units
  • C square units
  • D square units

Q6:

Write an expression for the total area of the rectangle.

  • A square units
  • B square units
  • C square units
  • D square units

Q7:

Write an expression for the area of the shaded region in the shape below.

  • A
  • B
  • C
  • D

Q8:

What is the total shaded area in the figure below?

  • A
  • B
  • C
  • D

Q9:

Find an expression for the area of the shape shown below.

  • A
  • B
  • C
  • D
  • E

Q10:

Nine friends went to an amusement park. The cost of each ticket was . The given table shows the prices of snacks and beverages at the park. Four of them bought a large pretzel and a bottle of water each. The remaining five did not buy anything. Write an expression that represents the total cost of tickets and snacks or beverages, and then simplify it.

Snack or BeverageLarge popcornLarge pretzelSmall sodaBottle of water
Price
  • A,
  • B,
  • C,
  • D,
  • E,

Q11:

Five friends went to an amusement park. The cost of each ticket was . The given table shows the prices of snacks and beverages at the park. Two of them bought a small soda and a large popcorn each. The remaining three did not buy anything. Write an expression that represents the total cost of tickets and snacks or beverages, and then simplify it.

Snack or BeverageLarge popcornLarge pretzelSmall sodaBottle of water
Price
  • A,
  • B,
  • C,
  • D,
  • E,

Q12:

Sophia received $75 on her birthday to buy a gift. She bought three new pairs of pants for dollars each. Write an expression to represent the amount of money she has left. Given that each pair costs $21, how much money does she have left?

  • A, $12
  • B, $138
  • C, $12
  • D, $63
  • E, $54

Q13:

Sophia received $90 on her birthday to buy a gift. She bought three new pairs of pants for dollars each. Write an expression to represent the amount of money she has left. Given that each pair costs $16, how much money does she have left?

  • A, $42
  • B, $138
  • C, $42
  • D, $48
  • E, $74

Q14:

Dennis and Mary went on a road trip, and they had $2 667. If they spend $110 each day, determine an expression that represents how much money they would have after days on the road. Then, determine how much money they would have if .

  • A, $
    3 107
  • B, $
    3 107
  • C, $
    2 227
  • D, $
    11 108
  • E, $
    10 228

Q15:

Chris and Rose went on a road trip, and they had $2 694. If they spend $132 each day, determine an expression that represents how much money they would have after days on the road. Then, determine how much money they would have if .

  • A, $
    2 958
  • B, $
    2 958
  • C, $
    2 430
  • D, $
    5 652
  • E, $
    5 124

Q16:

An online art store sells paint brushes for $12 each and oil colors for $10 each and charges $7.5 per order for shipping. Denoting the number paint brushes by and that of oil colors by , write an expression that represents the total cost, and then calculate the cost of one order of 7 brushes and 9 oil colors.

  • A, $339
  • B, $294
  • C, $181.5
  • D, $181.5
  • E, $174

Q17:

An online art store sells paint brushes for $13 each and oil colors for $10 each and charges $8.5 per order for shipping. Denoting the number paint brushes by and that of oil colors by , write an expression that represents the total cost, and then calculate the cost of one order of 8 brushes and 5 oil colors.

  • A, $349.5
  • B, $264.5
  • C, $162.5
  • D, $162.5
  • E, $154

Q18:

A car rental charges $25 a day in addition to $0.15 per mile Write an expression that represents the cost of renting a car for one day to drive miles, and then determine the rental cost of a car after covering 46 miles.

  • A, $18.10
  • B, $31.90
  • C, $31.90
  • D, $
    1 156.90
  • E, $
    1 156.90

Q19:

A car rental charges $55 a day in addition to $0.03 per mile Write an expression that represents the cost of renting a car for one day to drive miles, and then determine the rental cost of a car after covering 47 miles.

  • A, $53.59
  • B, $56.41
  • C, $56.41
  • D, $
    2 586.41
  • E, $
    2 586.41

Q20:

Knowing that a year consists of 52 weeks, make a table to find the algebraic expression that relates the number of weeks to the number of years . If the Greens have been living in a neighborhood for 19 years, determine that duration in weeks.

  • A,
    1 040
    weeks
  • B, 70 weeks
  • C, 988 weeks
  • D