Nagwa uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more about our Privacy Policy.

Start Practicing

Worksheet: 10 Times Table

Q1:

The price of one kilogram of oranges is 8 pounds. What is the price of ten kilograms?

Q2:

Mason bought 10 apples from a grocery store. If the average mass of one apple is 122 grams, approximate the total mass of Mason’s apples.

Q3:

You have 244 LE. Can you buy 63 books if each book costs 10 LE?

  • Ano
  • Byes

Q4:

A red candle represents one year and a yellow candle represents 10 years. Victoria puts 4 red candles and 5 yellow candles on her mother’s Birthday cake. How old is her mother?

Q5:

Complete:

Q6:

Find the number that, when multiplied by 10, results in 80.

Q7:

Find the number that, when multiplied by 6, results in 60.

Q8:

A boy has 7 boxes of fish and a girl has 1 box of fish. Each box has 10 fish. How many fish do they have together?

Q9:

Daniel bought 3 boxes of pencils; each box has 10 pencils. How many pencils does Daniel have in total?