Lesson Worksheet: Decimals Eleven Plus

In this worksheet, we will practice solving problems involving decimals, including monetary problems.

Q1:

Which number has the greatest value?

  • A2.090
  • B1.99
  • C2.41
  • D2.397
  • E0.75

Q2:

Fidelma bought 8 pencils for school.

She paid with a £20 note and received £14.80 change.

How much did each pencil cost?

  • A65p
  • B£2.50
  • C24p
  • D60p
  • E£1.85

Q3:

4.07+1.3=

  • A5.37
  • B6
  • C5.1
  • D5
  • E5.307

Q4:

Salad rolls cost £2.25.

What is the greatest number of salad rolls that Simeon can buy with £10?

  • A2
  • B5
  • C3
  • D4
  • E6

Q5:

What is 2.3 as a fraction?

  • A2023
  • B23
  • C1310
  • D23100
  • E2310

Q6:

0.04+5.6=

  • A5.1
  • B5.644
  • C5.604
  • D5.64
  • E6

Q7:

Alistair made the following measurements: massofanemptycupkgmassofacupfullofsugarkg=0.35,=0.6.

For a recipe, Alistair needs 3 cups of sugar.

What mass of sugar is that?

  • A0.25 kg
  • B0.95 kg
  • C1.8 kg
  • D1.05 kg
  • E0.75 kg

Q8:

Eva’s data plan for her phone lets her use 20 GB per month. So far this month, she has used 8.7 GB.

How much data does she have remaining?

  • A11.2 GB
  • B12.4 GB
  • C11.3 GB
  • D12.3 GB
  • E10.3 GB

Q9:

3.68+1.43=

  • A5.21
  • B5.01
  • C4.12
  • D4.11
  • E5.11

Q10:

What is 5.4 as a fraction?

  • A5411
  • B275
  • C154
  • D54100
  • E265

Practice Means Progress

Boost your grades with free daily practice questions. Download Nagwa Practice today!

scan me!

Nagwa uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more about our Privacy Policy.