Lesson Worksheet: Decimals Eleven Plus
In this worksheet, we will practice solving problems involving decimals, including monetary problems.
Q1:
Which number has the greatest value?
- A2.090
- B1.99
- C2.41
- D2.397
- E0.75
Q2:
Fidelma bought 8 pencils for school.
She paid with a £20 note and received £14.80 change.
How much did each pencil cost?
- A65p
- B£2.50
- C24p
- D60p
- E£1.85
Q3:
- A5.37
- B6
- C5.1
- D5
- E5.307
Q4:
Salad rolls cost £2.25.
What is the greatest number of salad rolls that Simeon can buy with £10?
- A2
- B5
- C3
- D4
- E6
Q5:
What is 2.3 as a fraction?
- A
- B
- C
- D
- E
Q6:
- A5.1
- B5.644
- C5.604
- D5.64
- E6
Q7:
Alistair made the following measurements:
For a recipe, Alistair needs 3 cups of sugar.
What mass of sugar is that?
- A0.25 kg
- B0.95 kg
- C1.8 kg
- D1.05 kg
- E0.75 kg
Q8:
Eva’s data plan for her phone lets her use 20 GB per month. So far this month, she has used 8.7 GB.
How much data does she have remaining?
- A11.2 GB
- B12.4 GB
- C11.3 GB
- D12.3 GB
- E10.3 GB
Q9:
- A5.21
- B5.01
- C4.12
- D4.11
- E5.11
Q10:
What is 5.4 as a fraction?
- A
- B
- C
- D
- E