The portal has been deactivated. Please contact your portal admin.

Lesson Worksheet: Multistep Multiplication Word Problems Mathematics

In this worksheet, we will practice solving multistep word problems involving multiplication.

Q1:

A car is traveling at 40 miles per hour, and a train is traveling at 32 miles per hour in the same direction. How much farther than the train will the car have traveled after 2 hours?

Q2:

A family buys 3 kilograms of bananas, 8 kilograms of apples, and 7 kilograms of oranges every month. One kilogram of bananas costs 13 LE, of apples costs 17 LE, and of oranges costs 5 LE. How much do they spend on fruit each month?

Q3:

A girl had 151 LE. She bought a dress for 52 LE and then bought 7 books for 11 LE each. How much money is left?

Q4:

One kilogram of meat costs 86 LE and one litre of juice costs 800 piasters. How much do 10 kg of meat and 13 litres of juice cost?

Q5:

A shop is having a back-to-school sale and is offering special deals on pens, pencils, and rulers. Use the shopping list to calculate how much Yara will spend on classroom supplies.

Q6:

A child bought 4 packs of coloring pencils, which cost ten pounds each. Then they bought 10 pens for 2 pounds each. How much did they spend?

Q7:

A man went to the market and bought 5 kilograms of guavas, 4 kilograms of broccoli, 2 kilograms of bananas, 3 kilograms of tomatoes, and 6 kilograms of carrots. Use the table to calculate how much he paid.

KindGreen BeansLemonsTomatoesBroccoliCarrotsPepperBananasApplesPotatoesGrapesGuavasMangoes
Price per kg (LE)3425349105978

Q8:

A family of 8 eats 9 kilograms of bananas, 2 kilograms of apples, and 4 kilograms of oranges every month. Per kilogram, the price is 2 LE for oranges, 9 LE for apples, and 7 LE for bananas. How much do they spend on fruit each month?

Q9:

Michael bought 5 kg of mangoes, which cost 7 LE/kg, and 2 kg of bananas, which cost 9 LE/kg. How much did he pay?

Q10:

The table shows the number and prices of home appliances in a store. Calculate the total price of all the appliances in the store.

ApplianceNumber of AppliancesPrice of One Unit
Fridge 10 4‎ ‎000
Fan 10 800
Coffee Maker 10 700
Heater 25 500
Blender 25 300

This lesson includes 2 additional questions and 81 additional question variations for subscribers.

Nagwa uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more about our Privacy Policy.