Nagwa uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more about our Privacy Policy.

Start Practicing

Worksheet: 11 and 12 Times Table

Q1:

The price of a stock decreased $3 per day for eleven consecutive days. What was the total change in value of the stock over the eleven-day period?

Q2:

A coat costs 12 times more than a pair of shorts. The shorts cost $7.

If you want to know the price of the coat, which equation do you need to solve to find the answer?

  • A ? × 7 = 1 2
  • B 1 2 × ? = 7
  • C 1 2 + 7 = ?
  • D 1 2 × 7 = ?
  • E 1 2 7 = ?

Q3:

A rectangle has side lengths of 7 and 12. Jennifer has decomposed it and used the distributive property to help her find the area. She multiplies 7 × 1 0 and 7 × 2 and says the area is 84 square units.

Which expression shows this?

  • A 7 × 1 2 = ( 7 × 2 ) + ( 1 0 × 2 )
  • B 7 × 1 2 = ( 7 × 7 ) + ( 1 0 × 2 )
  • C 7 × 1 2 = ( 7 × 1 0 ) + ( 7 × 1 0 )
  • D 7 × 1 2 = ( 7 × 1 0 ) + ( 7 × 2 )

Q4:

Charlotte had an end-of-the-year celebration for her employees. It cost her $7 per employee for food and $1 per employee for an end-of-the-year souvenir. If 12 employees attended the party, use the distributive property to find its total cost.

Q5:

If 1 1 × = 3 3 and × = 8 1 , what is ÷ ?

Q6:

A student went to buy some stationery. He purchased 9 dozen pens and 16 dozen pencils. Determine the total amount of pens and pencils purchased.

Q7:

A student went to buy some stationery. He purchased 6 dozen pens and 11 dozen pencils. Determine the total amount of pens and pencils purchased.

Q8:

There are 12 trees in a garden. There are 4 oranges on each tree.

William writes this equation to find out how many oranges are in the garden.

Which symbol is missing from his equation?

  • A +
  • B ÷
  • C
  • D ×

How many oranges are there?

Q9:

Baby monsters have 12 teeth. Adult monsters have 24 teeth. Each monster also has 4 legs. How many teeth do 7 baby monsters have?

Q10:

If tickets to a movie cost $14 each, and a serving of popcorn costs $7, use the distributive property to mentally calculate the cost for 5 tickets and 5 servings of popcorn.