Worksheet: Multiplying Multiples of 10

In this worksheet, we will practice multiplying two multiples of 10.

Q1:

Jennifer bought 10 books, where each book cost 33 LE. How much did she pay in total?

Q2:

If the price of one pencil is 61 pt, what is the price of 10 pencils?

Q3:

What is 60×40?

Q4:

Fill in the blanks: 30×30=×100=.

  • A6, 600
  • B 12, 3,900
  • C3, 300
  • D9, 900

Q5:

If the price of one pencil is 24 pt, what is the price of 10 pencils?

Nagwa uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more about our Privacy Policy.