Lesson Worksheet: Comparing Ratios Mathematics • 6th Grade

In this worksheet, we will practice comparing ratios.

Q1:

Scarlett uses 2 tablespoons of sugar for every 3 glasses of lemonade, while Natalie uses 3 tablespoons of sugar for every 6 glasses of lemonade. Who makes the sweeter lemonade?

  • AScarlett
  • BNatalie

Q2:

Plane A flew 225 miles in 2 hours, while plane B flew 300 miles in 3 hours. Which plane had the faster rate (miles per hour)?

  • Aplane A
  • Bplane B

Q3:

A restaurant has two offers. In the first offer, you can buy 3 pizzas for $75. In the second offer, you can buy 5 pizzas for $117.50. Which is the better offer?

  • AThe second offer
  • BThe first offer

Q4:

The table shows the distances and travel times for three different flights departing from an airport.

FlightDestinationDistance (km)Time (h)
1A1,5902.5
2B2,0493
3C2,2433.25

Which flight had the highest average speed?

  • AFlight 3
  • BFlight 1
  • CFlight 2

Q5:

Determine whether the following ratios are equivalent: 126 trucks to 42 cars and 252 trucks to 84 cars.

  • ANo
  • BYes

Q6:

Michael wants to sign up for his school’s sports competition. In order to be accepted, he has to be able to run 400 meters in 1 minute. Michael took 20 seconds to run 100 meters. If he could run at the same rate, would he qualify to take part?

  • ANo
  • BYes

Q7:

Mason, Liam, and James are biking. Mason can bike 2 miles in 20 minutes, Liam can bike 3 miles in 25 minutes, and James can bike 6 miles in 66 minutes. Who cycles at the fastest rate?

  • AJames
  • BLiam
  • CMason

Q8:

Daniel is selling tickets for a charity football game. The table shows the number of tickets purchased and the total price paid for three different people.

PersonTickets PurchasedTotal Price in Dollars
A 2127
B 4247
C6326

Which person paid the lowest price per ticket?

  • AB
  • BC
  • CA

Q9:

Which baker offers the better deal when buying 4 cupcakes?

First Baker$5.40 for 3 cupcakes “Buy three and get one half price”
Second Baker$5.95 for 4 cupcakes
  • Athe first baker
  • Bthe second baker

Q10:

You want to put together a quiz team for a competition. During a practice session, Scarlett answers 23 out of 24 questions correctly and Liam gets 12 questions correct out of 21. Who would you recommend to join the quiz team?

  • ALiam
  • BScarlett

This lesson includes 6 additional questions and 35 additional question variations for subscribers.

Nagwa uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more about our Privacy Policy.