Worksheet: Comparing Ratios

In this worksheet, we will practice comparing ratios by making ratio tables.

Q1:

Scarlett uses 2 tablespoons of sugar for every 3 glasses of lemonade, while Natalie uses 3 tablespoons of sugar for every 6 glasses of lemonade. Who makes the sweeter lemonade?

  • AScarlett
  • BNatalie

Q2:

Plane A flew 225 miles in 2 hours, while plane B flew 300 miles in 3 hours. Which plane had the faster rate (miles per hour)?

  • Aplane A
  • Bplane B

Q3:

A restaurant has two offers. In the first offer, you can buy 3 pizzas for $75. In the second offer, you can buy 5 pizzas for $117.50. Which is the better offer?

  • AThe second offer
  • BThe first offer

Q4:

The table shows the distances and travel times for three different flights departing from an airport.

Flight Destination Distance (km) Time (h)
1 A 1 5 9 0 2.5
2 B 2 0 4 9 3
3 C 2 2 4 3 3.25

Which flight had the highest average speed?

  • AFlight 1
  • BFlight 2
  • CFlight 3

Q5:

Determine whether the following ratios are equivalent: 126 trucks to 42 cars and 252 trucks to 84 cars.

  • Ayes
  • Bno

Q6:

Michael wants to sign up for his school’s sports competition. In order to be accepted, he has to be able to run 400 meters in one minute. Michael took 20 seconds to run 100 meters. If he could run at the same rate, would he qualify to take part?

  • A no
  • B yes

Q7:

Nader, Amir, and Ramy are biking. Nader can bike 2 miles in 20 minutes, Amir can bike 3 miles in 25 minutes, and Ramy can bike 6 miles in 66 minutes. Who cycles at the fastest rate?

  • ARamy
  • BNader
  • CAmir

Q8:

Michael is selling tickets for a charity football game. The table shows the number of tickets purchased and the total price paid for three different people.

Person Tickets Purchased Total Price in Dollars
𝐴 2 127
𝐵 4 247
𝐶 6 326

Which person paid the lowest price per ticket?

  • A 𝐵
  • B 𝐴
  • C 𝐶

Q9:

Which baker offers the better deal when buying 4 cupcakes?

First Baker $5.40 for 3 cupcakes “Buy three and get one half price”
Second Baker $5.95 for 4 cupcakes
  • Athe second baker
  • Bthe first baker

Q10:

You want to put together a quiz team for a competition. During a practice session, Scarlett answers 23 out of 24 questions correctly and Liam gets 12 questions correct out of 21. Who would you recommend to join the quiz team?

  • AScarlett
  • BLiam

Q11:

Which ratio does not have the same value as the other three?

  • A9 out of 18
  • B 1 2
  • C 5 0 %
  • D0.05

Q12:

The table shows crop statistics for three different farms. Which two farms have the same wheat-to-barley ratio?

Farm Acres of Wheat Acres of Barley
A 930 210
B 1,860 275
C 2,635 595
  • AFarm A, Farm B
  • BFarm C, Farm B
  • CFarm A, Farm C

Q13:

Use the table to determine which runners ran at the same rate.

Runner’s Name Miles Jogged Time (in Hours)
Amir 10 2
Ramy 18 3
Karim 20 4
Fady 12 3
  • AAmir and Ramy
  • BKarim and Ramy
  • CFady and Karim
  • DAmir and Karim
  • ERamy and Fady

Q14:

A township installed a new glass recycling container. They have three options for the frequency of discharge: every month, every two months, or every three months. Knowing that after three weeks, the container was one-third full, which option should they choose?

  • A every three months
  • B every month
  • C every two months

Q15:

Adam and Sally both have a keen interest in gardening and are concerned by the number of slugs that they keep finding in their respective vegetable patches. They want to compare the number of slugs in each of their gardens but, due to the differences in size of their vegetable patches, they decide to compare the number of slugs per square foot. Adam’s vegetable patch is a rectangle with dimensions 5 ft by 3 ft and Sally’s is a circular patch with a radius of 3 ft. One Saturday morning, Adam counts 21 slugs in his entire vegetable patch, and Sally counts 36.

Work out the density of slugs in Adam’s vegetable patch.

  • A1.7 slugs per square foot
  • B2.5 slugs per square foot
  • C2.8 slugs per square foot
  • D1.4 slugs per square foot
  • E0.74 slugs per square foot

Work out the density of slugs in Sally’s vegetable patch. Give your solution to one decimal place.

  • A1.3 slugs per square foot
  • B1.4 slugs per square foot
  • C2.4 slugs per square foot
  • D2.5 slugs per square foot
  • E0.74 slugs per square foot

Who has the more severe slug problem?

  • ASally
  • BAdam

Nagwa uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more about our Privacy Policy.