Question Video: Solving One-Step Linear Multiplication Equations | Nagwa Question Video: Solving One-Step Linear Multiplication Equations | Nagwa

Question Video: Solving One-Step Linear Multiplication Equations Mathematics • Sixth Year of Primary School

Anthony bought five bars of chocolate of the same kind, each of the same price. If 𝑓 is the cost of each chocolate bar, solve 5𝑓 = 25 to determine 𝑓.

01:58

Video Transcript

Anthony bought five bars of chocolate of the same kind, each of the same price. If 𝑓 is the cost of each chocolate bar, solve five 𝑓 equals 25 to determine 𝑓.

We’re told in the question that Anthony buys five bars of chocolate with the same value. The letter 𝑓 represents the cost of one bar. Therefore, the cost of five bars is equal to five 𝑓. Our equation is equal to 25. Therefore, the total cost of the five bars equals 25. In this question, we’re not given the units. So we don’t need to worry if the 25 is in cents, pence, or any other currency.

We have been asked to solve the equation to determine 𝑓. This is an example of a one-step equation as we only need to carry out one calculation to solve the equation. Remember, when solving an equation, you need to perform the same operation to both sides. This keeps the equation balanced. In this case, we’ll divide both sides of the equation by five. We do this because multiplying by five and dividing by five are reciprocal or inverse operations.

Five 𝑓 divided by five is equal to 𝑓. The fives cancel as five divided by five is equal to one. 25 divided by five is equal to five. This means that the value of 𝑓 in the equation five 𝑓 equals 25 is five. In the context of this question, the cost of each chocolate bar is five units.

Join Nagwa Classes

Attend live sessions on Nagwa Classes to boost your learning with guidance and advice from an expert teacher!

  • Interactive Sessions
  • Chat & Messaging
  • Realistic Exam Questions

Nagwa uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more about our Privacy Policy