Question Video: Solving Word Problems Calling for the Addition of Three Whole Numbers Whose Sum Is At Most 20 Mathematics • 2nd Grade

I bought a salad, a pizza, and an ice cream. Use the table to find out how much it all cost.

01:30

Video Transcript

I bought a salad, a pizza, and an ice cream. Use the table to find out how much it all cost.

This problem asks us to find the total cost of three items. It shows us how much each item cost in a table. In the first column, we can see the different items: the bowl of salad, the pizza, and the ice cream. And in the second column, we can see the cost of each of these items. The salad bowl costs three dollars, the pizza costs four dollars, and the ice cream costs five dollars. And so, the question is asking us to find the total of three dollars, four dollars, and five dollars.

We can do this in two steps. To start with, let’s start off by finding the total of the salad and the pizza. Three plus four equals seven. And so, we can write three dollars plus four dollars equals seven dollars. In our second step, let’s add the cost of the ice cream to the total so far. Seven plus five equals 12. And so, we can say that seven dollars plus five dollars equals 12 dollars. So the total cost of the salad, the pizza, and the ice cream is 12 dollars.

Nagwa uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more about our Privacy Policy.