Video: KS1-M16S • Paper 2 • Question 15

A shop sells these sweets. Abdul spends exactly 20p on sweets. Tick the bag of sweets he buys.

03:42

Video Transcript

A shop sells these sweets. And we can see in the picture three different types of sweets. One for two p, one for five p and one for 10p. Abdul spends exactly 20p on sweets. Tick the bag of sweets he buys.

To begin with, we’re told that the shop sells these sweets. And we’re shown three pictures of sweets. There’s a sweet with a wrapper on it that’s labelled two p. We’ve got a lollipop that’s labelled five p. And we have what looks like a jelly sweet which costs 10p. We’re then told that Abdul buys some sweets. We don’t know exactly which out of the three sweets he decides to buy. But we are given a clue because we’re told he spends exactly 20p on sweets. So whichever sweets he buys, the total of them comes to 20p.

We’re then given a picture of four different bags of sweets. And we need to tick the bag of sweets that he buys. Which of these bags would cost 20p if he bought it from the shop? The first bag contains a lollipop, which we know costs five p, and a jelly sweet, which costs 10p. What’s the total of 10 and five? 10 plus five equals 15. And so, the price of the first bag of sweets is 15p. This is less than 20p. And so, we know this is not the bag that Abdul buys.

Let’s have a look at the sweets in the second bag. We have two lollipops, which we know costs five p each. And also, we have a jelly sweet again, and this is 10p. What’s the total of 10 plus five plus five? Well, we know that five plus five or five doubled equals 10. So we know the answer is going to be worth two lots of 10. 10 plus 10 equals 20. The cost of the second bag of sweets is 20p. This must be the bag that Abdul buys. So let’s tick it to show that it’s the correct answer.

It’s always good to check that an answer is correct. So let’s just look at the final two bags. The third bag contains a lollipop for five p, a wrapped sweet for two p, and another jellied sweet for 10p. Five plus two is seven, and we know 10 plus seven equals 17. The third bag costs 17 pence. And in the final bag of sweets, we have the two cheapest sweets. We have a lollipop for five p and a wrapped sweet for two p. Five plus two equals seven. So the cost of the final bag of sweets is seven pence.

So we were right with our answer! We know Abdul spends exactly 20p on sweets. And so the bag of sweets that he buys is the one that contains two lollipops and a jelly sweet.

Nagwa uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more about our Privacy Policy.