Video: Adding Money: EGP

In this video, we will learn how to add within 100 to find the total amount of money or the total cost in pounds.

08:48

Video Transcript

Adding Money: Egyptian Pounds

In this video, we’re going to learn how to add within 100 to find the total amount of money or the total cost in pounds. This falafel pita costs four LE or four pounds, and the price of this soda is three LE. How much would it cost to buy a sandwich and a soda? To find out, we would need to add together the cost of each item. Let’s start with the most expensive item, which is the sandwich. And so we can count forward four pounds on our number line. We know the soda costs three pounds, so we need to start at four and count forward three more: five, six, seven.

How would we find the cost of three sandwiches and two sodas? We could start by making three jumps of four on the number line: four, eight, 12. And to add the cost of the two sodas, we need to count forward in threes. We need to do this twice because there are two sodas, so let’s start at 12 and count forward three more. Three more than 12 is 15, and three more than 15 is 18. So the total cost would be 18 LE or 18 pounds.

We know the meal costs 18 pounds. Which notes and coins could we use to pay for it? Here’s one 10-pound note, and here’s a five-pound note. Now we’ve got 15 pounds altogether. 10 and five more is 15. If we add a one-pound coin, we’ll have a total of 16 pounds because one more than 15 is 16. One more pound makes 17, and one more makes 18.

We’ve learned that when we’re trying to find the total cost, we can add using a number line. And when we’re trying to count an amount of money, we can also count forward using a number line. Let’s try answering some questions now using number lines to help.

Ethan wants to buy one teddy bear for his son and one doll for his daughter. How much do they cost in total?

We can see from the price tag that the teddy bear costs 24 LE and the doll costs the same amount. To find the total cost, we need to add these two amounts together. What is 24 plus 24? Let’s add using the number line. We’re going to start at 24. And if we partition or break 24 apart into its tens and ones, we could start by adding 20 and then add the four. So what’s 24 plus 20? It’s 44. Now, what we need to add is the four, and four more than 44 is 48. The total cost of the doll and the teddy bear is 48 LE. We started at 24 on the number line and counted forward 20 and then four more. The cost of the teddy bear and the doll is 48 LE.

Jacob has this amount of money, and his father gives him another 12 LE. How much does Jacob have in total now?

We know that Jacob has this amount of money to begin with, and he gets another 12 LE. And we have to calculate the total amount of money that Jacob has. Let’s start by working out how much money Jacob has to begin with. We can see he has a 20-pound note, so we can start by counting forward 20 on our number line. Next, we can add the 10-pound note. 10 more than 20 is 30. Now, what we need to add is this five-pound note. What is five more than 30? It’s 35. So we know Jacob had 35 LE to begin with.

Now, what we need to do is add the 12 LE his father gave him. Let’s start by adding 10 more. 10 more than 35 is 45. Now what we need to do is add the two. Two more than 45 is 47. So the total amount of money Jacob has now is 47 LE. First, we added the three notes that Jacob already had, which gave us a total of 35 LE. And then we added 12 more. 35 and 12 more is 47. Jacob has a total of 47 LE.

Look at these two groups of money: group A and group B. How much is there in group A? How much is there in group B? How much is there in total in groups A and B?

This is a three-part question. First, we have to find out how much money there is in group A. Then we need to work out how much money there is in group B. And then we need to find the total amount of money in groups A and B. Let’s start by adding the money in group A. We’ve got two 10-pound notes and two one-pound coins. Let’s count forward using our number line to help. We can add one 10-pound note, which gives us 10 pounds, and 10 more makes 20. And now we just need to add our two pound coins. Two more than 20 is 22. So the total amount of money in group A is 22 LE. 10 and 10 is 20, and two more makes 22.

Now let’s find out how much money there is in group B. We’ve got two five-pound notes, so let’s count forward in fives twice: five, 10. And now we need to add our four one-pound coins. We know that four lots of one is four. One plus one is two, and one more makes three, and another makes four. So let’s start at 10 and count forward four more. We know that four more than 10 is 14, so the total amount of money in group B is 14 LE.

Now we need to add together the total of group A and the total of group B, so we need to add 22 and 14. So let’s start at 22. We can count forward 10, which takes us to 32, and four more, because 14 is 10 and four. What is four more than 32? It’s 36. The total amount of money in group A is 22 LE. The total amount of money in group B is 14 LE. And 14 and 22 gives us an overall total of 36 LE.

What have we learned in this video? We have learned how to find the total cost or the total amount of money by adding on a number line.

Nagwa uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more about our Privacy Policy.