Question Video: Counting Money | Nagwa Question Video: Counting Money | Nagwa

Question Video: Counting Money Mathematics

A toy store has the following items for sale at the following prices. How much does the teddy bear cost? How much does the ball cost? How much does the train cost?

03:23

Video Transcript

A toy store has the following items for sale at the following prices. How much does the teddy bear cost? How much does the ball cost? And how much does the train cost?

This question is all about three toys that are for sale in a toy store: a teddy bear, a ball, and a train. Now not only can we see these three items, but we can also see how much they cost. We’re shown their prices. Now normally, when you go to shop and you see the price of something, you might see a little label with some numbers on it. This question is a little bit different because if we want to work out these prices, we’re going to have to add together the picture of the notes and the coins that we can see underneath each object. It’s obviously a toy store for people who love maths because we’ve got to do some working out to find out these prices.

Our first question asks us the price of the teddy bear. How much does this cost? Well, let’s take a moment to look at the notes and the coins underneath the teddy bear. What can you see? Our note is worth 10 pounds. And we’ve also got three one-pound coins. That’s worth three pounds altogether, isn’t it? And we know that 10 plus three equals 13. The teddy bear costs 13 pounds.

Next, we’re asked about the ball. How much does the ball cost? Again, let’s look carefully at the notes and the coins that we have and add them together. We’ve got a 20-pound note and then a five-pound note. Add 20 plus five equals 25. That’s all the notes sorted out. But what about the coins? Although we’ve got 25 pounds already, one of our coins is also worth an amount of pounds. It’s a one-pound coin. This takes us up to 26 pounds. But can you see our second coin is worth less than a pound? It’s worth 50 piastres. Our ball costs an amount of pounds and some more piastres. It costs 26 pounds and 50 piastres.

Finally, we need to work out how much the train costs. The price of this train is only represented by two notes. Do you think this means it’s going to be cheaper than the other toys? Let’s find out. Our first one’s a big one; this is a 50-pound note. And our second note is a five-pound note. And 50 plus five equals 55. It looks like it doesn’t really matter how many notes or coins you have, but what value they are. That 50-pound note at the top there really made this train very expensive.

We’ve calculated the prices of these three toys by adding up the value of the notes and the coins underneath. The teddy bear costs 13 pounds, the ball costs 26 pounds and 50 piastres, and the train costs 55 pounds.

Join Nagwa Classes

Attend live sessions on Nagwa Classes to boost your learning with guidance and advice from an expert teacher!

  • Interactive Sessions
  • Chat & Messaging
  • Realistic Exam Questions

Nagwa uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more about our Privacy Policy