Video: AQA GCSE Mathematics Foundation Tier Pack 2 • Paper 3 • Question 5

A photo printing company has the following prices. Photographs: Normal price = one batch for £14. First and second batches: normal price. Third batch onwards: 25% discount. Posters: Normal price = £5.50. Buy one, get one free. Work out the total price of four batches of photographs and six posters.

03:45

Video Transcript

A photo printing company has the following prices. Photographs: normal price equals one batch for 14 pound. First and second batches: normal price. Third batch onwards: 25 percent discount. Posters: normal price, five pounds 50. Buy one, get one free. Work out the total price of four batches of photographs and six posters.

As we want to work out the total price, it is sensible to work out the cost of photographs, the cost of posters, and then add our answers. Let’s firstly consider the photographs. We want to buy four batches. We are told that the first and second batches of photographs are the normal price, which is 14 pound.

From the third batch onwards, we’re given a 25 percent discount. We need to calculate 25 percent of 14 pound. The word “of” means times or multiply. And 25 percent can be written as 25 over 100 or out of 100. 25 divided by 100 is 0.25. We need to multiply this by 14. This gives us 3.5. Therefore, 25 percent of 14 pounds is three pound 50.

As the third batch onwards had a 25 percent discount, we need to subtract three pound 50 from 14 pound. This gives us 10 pound 50. The cost of a third batch onwards will be 10 pound 50.

As we wanted to buy four batches, we now know that the first batch cost 14 pound, the second batch cost 14 pound, the third batch cost 10 pound 50, and the fourth batch also cost 10 pounds 50. In order to calculate the total cost of four batches of photographs, we need to add these four numbers. 14 pound plus 14 pound plus 10 pound 50 plus 10 pound 50 is equal to 49 pound.

Let’s now consider the posters. We want to work out the cost of six of these posters, where the normal price is five pounds 50. The offer on the posters is “Buy one, get one free.” Therefore, if we want six posters, we’ll need to pay for three. Paying for three will give us three free posters. Therefore, we will have six in total.

Five pound 50 multiplied by three is equal to 16 pound 50. Therefore, the cost of six posters is 16 pounds 50. The overall cost of four batches of photographs and six posters can therefore be calculated by adding 49 pound and 16 pounds 50. This gives us a total price of 65 pounds and 50 pence.

It is important when answering any question like this that we read the question carefully to avoid missing any key information. We also need to set our answer up in a systematic way that is easy to follow. Make sure in an exam that your workings are as clear as possible.

Nagwa uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more about our Privacy Policy.