Question Video: Interpreting Multiplication of Whole Numbers

William bought 6 pencils that cost 8 pounds each. The total cost is = _ × _ pounds.

01:06

Video Transcript

William bought six pencils that cost eight pounds each. The total cost is equal to what times what pounds.

We know that William bought six pencils. And the pencils cost eight pounds each. We have to write the multiplication sentence, which shows the total cost in pounds. In other words, the amount that William spent when he bought six pencils that cost eight pounds. We know that William bought six pencils. And each of them cost eight pounds. So the total cost would be equal to six multiplied by eight pounds.

The missing numbers are six and eight.

Nagwa uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more about our Privacy Policy.