Video: Comparing Rates

A customer is looking for the best deal on a recurring order. Which deal should he take? [A] $15 for every 5 lb [B] $15 for every 10 lb [C] $16 for every 8 lb [D] $20 for every 5 lb [E] $42 for every 7 lb

02:10

Video Transcript

A customer is looking for the best deal on a recurring order. Which deal should he take?

The best deal here is going to be the lowest cost per pound. Let’s check each of the options and see which gives us the lowest cost per pound. The first choice 15 dollars for every five pounds. 15 dollars for every five pounds can be simplified if we divide the numerator and the denominator by five. And then, we find that option a costs three dollars per pound.

What about option b, 15 dollars for 10 pounds. And we reduce by dividing the numerator and the denominator by 10. For every one pound, you would pay a dollar 50. The per pound price of option b is a better deal than the per pound price for option a. You get more for your money. But we need to continue to check the other three options to see if any of them are cheaper.

And option c, 16 dollars for eight pounds. Divide the numerator and the denominator by eight. And you find that the merchandise cost two dollars per pound. So still not a better deal than a dollar 50 per pound. Option d, 20 dollars for five pounds. Reduce your fraction. And you get four dollars per pound. That’s much more expensive. And finally, option e, 42 dollars for seven pounds. Reduce by dividing seven. 42 divided by seven equals six. And option e is six dollars per pound.

The best deal is paying a dollar 50 per pound. And that is option b. 15 dollars for every 10 pounds.

Nagwa uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more about our Privacy Policy.