Video: Word Problems Involving Pennies, Nickels, Dimes, Quarters, and Dollars

Daniel is at a yard sale and has a 1-dollar bill, 1 quarter, 1 dime, 3 nickels, and 4 pennies. He can afford to buy two items. Which two items can he buy?

04:00

Video Transcript

Daniel is at a yard sale and has a one-dollar bill, one-quarter, one dime, three nickels, and four pennies. He can afford to buy two items. Which two items can he buy?

Our question has given us a table with three different items and their prices. But before we can examine those, we need to know exactly how much money Daniel has to spend.

We know he has a one-dollar bill. We write a one-dollar bill like this: 1.00. We know that he has one-quarter. One-quarter equals 25 cents and we write that .25. In addition to that, he has one dime. One dime is worth 10 cents and we write that .10. Next step is three nickels. One nickel is worth five cents and we have three of them. Three times five is 15. Three nickels equals 15 cents. The last of Daniel’s coins is four pennies. Four pennies is equal to four cents. Four cents is written as 0.04.

To find out how much money Daniel has, we need to add all of these values together. Five plus five is 10 plus four is 14. We write down our four and carry our one. Next, we need to add one plus two is three plus one is four plus one is five. We write down our five. After that, we’re only left with our one as a whole number. We can bring that one down.

Daniel has one dollar and 54 cents to spend at the yard sale. Let’s imagine that he buys the paintbrush. That means that we need to take the one dollar and 54 cents that Daniel had and subtract 89 cents. We write 89 — 0.89. Starting all the way on the right, we tried to subtract nine from four. But that doesn’t work. So we borrow one from our tens unit and then we make our four a 14. 14 minus nine is five. Moving one place to the left, we need to subtract eight from four. But that is also not possible. So we borrow one and turn our four into 14. Then, we ask the question, what is 14 minus eight? It’s six. Bring down the zero. And what we can say is that if Daniel buys the paintbrush, he has zero dollars and 65 cents remaining. When I look back at the table, I realize that the puzzle cost exactly 65 cents. And Daniel has 65 cents left.

With the money that he has, Daniel can buy the paintbrush and the puzzle.

Nagwa uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more about our Privacy Policy.