Question Video: Writing Two-Variable Multiplication Linear Equations in a Real-World Context | Nagwa Question Video: Writing Two-Variable Multiplication Linear Equations in a Real-World Context | Nagwa

Question Video: Writing Two-Variable Multiplication Linear Equations in a Real-World Context Mathematics

In 1995, music stores sold cassette tapes for $2. Write an equation to find 𝑡, the total cost in dollars for buying 𝑐 cassette tapes, and then find out how much it would cost to buy 3 cassette tapes.

02:45

Video Transcript

In 1995, music stores sold cassette tapes for two dollars. Write an equation to find 𝑡, the total cost in dollars for buying 𝑐 cassette tapes, and then find out how much it would cost to buy three cassette tapes.

In this question, we’re given the information about the cost of a cassette tape. The next part of this question might seem quite confusing. We’re told to write an equation to find 𝑡, the total cost in dollars, for buying 𝑐 cassette tapes. So let’s break this down. We’re told that one cassette tape would cost two dollars, which means that two cassette tapes would cost four dollars and three cassette tapes would cost six dollars and so on.

So how about if we bought 𝑐 cassette tapes where we don’t know the value of 𝑐? How much would that cost? Well, each cassette tape is still going to cost two dollars. So the total cost would be two times 𝑐 dollars or simply two 𝑐 dollars. We could then say that the total cost would be two 𝑐 dollars. But, however, we were asked to find 𝑡, the cost in dollars. This means that we need to replace the wording of total cost with 𝑡. We can also get rid of the dollar sign as we’re told that 𝑡 is the cost in dollars. We have now written an equation in the variables of 𝑡 and 𝑐.

Notice that the two in this equation represents the cost of each cassette and its constant. If we compare this to the linear function 𝑦 equals 𝑚𝑥 plus 𝑏, then we might notice that we don’t have any 𝑏-value. If we were to graph this function of 𝑐 against 𝑡, then the graph would look like this. The slope of the line would be two as one cassette tape costs two dollars. And the 𝑦-intercept would be zero because if we bought zero cassette tapes, it would cost us zero dollars which is why the 𝑏-value in the linear function form is zero. Now that we found our equation, we’re asked for one more thing, the cost of buying three cassette tapes.

We can use our equation plugging in the value of 𝑐 equals three. This would give us 𝑡 equals two times three, which of course would give us six, which means that three cassette tapes would cost six dollars. We can then give our two answers. The equation we found is 𝑡 equals two 𝑐 and the cost of three cassette tapes is six dollars.

Join Nagwa Classes

Attend live sessions on Nagwa Classes to boost your learning with guidance and advice from an expert teacher!

  • Interactive Sessions
  • Chat & Messaging
  • Realistic Exam Questions

Nagwa uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more about our Privacy Policy