Boost your grades with free daily practice questions. Download Nagwa Practice today!
In this lesson, we will learn how to solve problems involving multiplication and division.
Q1:
All the students in Dev’s class are going on a trip to a theme park.
The cost for each child is £15, and there are 31 people in his class.
How much money will the trip cost in total for all of the students in the class?
Q2:
Frozen pizzas cost £1.45 each.
How much does it cost to buy 7 frozen pizzas?
Q3:
How many fives are there in 760?
Nagwa uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more about our Privacy Policy.