Boost your grades with free daily practice questions. Download Nagwa Practice today!
In this lesson, we will learn how to solve problems involving decimals, including monetary problems.
Q1:
Which number has the greatest value?
Q2:
Fidelma bought 8 pencils for school.
She paid with a £20 note and received £14.80 change.
How much did each pencil cost?
Q3:
4.07+1.3=
Nagwa uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more about our Privacy Policy.