Lesson: Dividing Decimals by Whole Numbers

In this lesson, we will learn how to divide decimals up to tenths, hundredths, and thousandths by whole numbers and solve problems in the real world.

Sample Question Videos

  • 03:32

Worksheet: Dividing Decimals by Whole Numbers • 18 Questions • 1 Video

Q1:

What is 1 5 1 . 3 ÷ 1 0 0 ?

Q2:

6 1 . 9 7 4 ÷ 6 6 = .

Q3:

Bassem and five neighborhood friends were buying a trampoline that costs $456.24. If the cost is divided equally among them, how much will each person pay?

Q4:

A car uses one litre of petrol to travel 10 kilometres. How many litres of petrol will be used on a journey of 676.8 kilometres?

Q5:

What is 3 9 3 . 1 3 ÷ 1 0 ?

Q6:

Complete the figure shown.

Q7:

Complete the figure shown.

Q8:

Calculate 9 . 4 5 4 ÷ 2 9 .

Q9:

A 12.5-ounce bottle of olive oil contains 25 servings. What is the size of a single serving?

Q10:

Fady pays $826.36 per year for a gym membership. Suppose he makes 4 equal payments a year. Determine the amount he pays every three months.

Q11:

A bag of 12 lollipops costs $5.20. Determine, to the nearest cent, the cost of each lollipop.

Q12:

Nada bought 4 yards of fabric for $8.54. Later, she realized that she needs 2 more yards. How much will she pay for the extra yards?

Q13:

Calculate , rounding your answer to the nearest hundredth.

Q14:

Fares spends $1 050.69 each month for rent and supplies to run his deli. If he charges $17 for a salad, determine, to the nearest whole number, how many salads must be served in order to cover the monthly expenses.

Q15:

Determine the number of 1.5-foot pieces that can result from cutting four 2 7 -foot trunks.

Q16:

÷ 7 = 4 . 7 .

Q17:

Complete the figure shown.

Q18:

A bag of 12 lollipops costs $5.90. Determine, to the nearest cent, the cost of each lollipop.

Preview

Nagwa uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more about our Privacy Policy.